Напишите прилагательные в сравнительной и превосходной степени funny nice beautiful slim cold good easy careful bad fat long

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Funny-funnier-The funniest nice-nicer-The nicest beautiful-more beautiful-The most beautiful slim-slimmer-The slimmest cold-colder-The coldest Good-better-The best Easy-easier-The easiest Careful-more careful-The most careful bad-worse-The worst fat-fatter-The fattest long-longer-The longest