Напишите расказ на английском что я возьму на необитаемый остров и его перевод

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
on a desert island? I"ll teke the most nekessary  is the compass not to get lost  weter food that when progoladayes cold lost  druze not to be bored an interesting geme yo play I would like to teke a lot of things bud I m afraid the  ship  is not fit!