Напишите русские пословицы подходящие к английским пословицам: A tree is know by it's fruit/ Half a loaf is better than no bread. Hunger is the best cook. Tastes differ. There is no use crying over the spilt milk. You can't ea...

Напишите русские пословицы подходящие к английским пословицам: A tree is know by it's fruit/ Half a loaf is better than no bread. Hunger is the best cook. Tastes differ. There is no use crying over the spilt milk. You can't eat a cake and have it. Too many cooks spoil the broth. Напишите пожалуйста!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Яблоко от яблони недалеко падает.; Лучше синица в руках, чем журавль в небе.; С голоду хлебная корка слаще пирога.; О вкусах не спорят; Слезами горю не поможешь.; Один пирог два раза не съешь.; У семи нянек дитя без глазу.