Напишите соответствующие порядковые числительные. 1. ten................ 6. twelve.................. 2. three................ 7. nine................... 3. six................ 8. two...................... 4. five.....

Напишите соответствующие порядковые числительные. 1. ten................ 6. twelve.................. 2. three................ 7. nine................... 3. six................ 8. two...................... 4. five................. 9. four................. 5. eight................. 10. one...................
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. tenth................ 6. twelfth.................. 2. third................ 7. nineth................... 3. sixth................ 8. second...................... 4. fifth................. 9. fourth................. 5. eighth................. 10. first...................
Гость
one, two, three, four, five, six, eight, nine, ten, twelve.