Напишите утвердительные предложения с оборотом To be going to по образцу. Образец:(She/call/her friend)-She is goig to call her boyfriend. Предложения 1) They/play/tennis 2)She/visit/her grandma 3)...

Напишите утвердительные предложения с оборотом To be going to по образцу. Образец:(She/call/her friend)-She is goig to call her boyfriend. Предложения 1) They/play/tennis 2)She/visit/her grandma 3) We/walk/in the park 4)I/wash/the car 5)Sue/cook/biscuits
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) They are going to play tennis. 2) She is going to visit her grandma. 3) We are going to walk in the park. 4) I am going to was the car. 5) Sue is going to cook biscuits.
Гость
1)They are going to play tennis 2)she is going to visit her grandma 3)we are going to walk in the park 4)I am going to wash the car 5)Sue is going to cook biscuits