Народ помогите пожалуйста по этим картинкам нужно составить по 1 предложению к каждой картинки по английски

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Boys eats bun 2) Sasha goes home in the rain 3) Sergei drank a lot of soda and he now belly pain 4) Mary sat yesterday for a long time at the computer and she now has a headache 5) the boy skated on the ice and fell on his back