Найдите герундий и переведите предложения на русский язык:10. Flying from Moscow to Magadan takes eight hours. 20. I am proud of being a citizen of Russia.30. I enjoyed travelling through Russia last summer.

Найдите герундий и переведите предложения на русский язык: 10. Flying from Moscow to Magadan takes eight hours.  20. I am proud of being a citizen of Russia. 30. I enjoyed travelling through Russia last summer.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
30. I enjoyed travelling through Russia last summer. Я наслаждался потушествием по России прошлым летом 20.  I am proud of being a citizen of Russia. я горжусь что я гражданин России 10. Flying from Moscow to Magadan takes eight hours. Полет из Москвы на Мадагаскар занят 8 часов
Гость
Герундий: flying Перевод: полет из Москвы до Магадана занимает 8 часов Герундий: being Перевод: я горжусь гражданами России Герундий: travelling Перевод: мне понравилось путешествовать по России прошлым летом