Найдите такие слова ,которые по английски и по американски звучат по разному,но имеют одинаковый смысл .Например- конфеты ---по английски sweet,по американски candiries.     Пожалуйста в пределах сил,но как можно больше))

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
American English - British English apartment - flat appetizer - starter (закуска) (School) auditorium - assembley hall (актовый зал) autimobile - motorcar baggage - laggage billion - one thousand million, milliard braid - plait call (up) - phone (up), ring (up) corn - maize (rerehepf) cute - lovely, pretty do the dishes - wash up drugstore, pharmacy - chemist's (shop) dumb - stupid eat lunch/dinner - have lunch/dinner elevator - lift (in the) fall - (in) autumn family/last name - surname faucet - tap (водопроводный кран) fix - repair (чинить) first floor - ground floor fire smb - to sack, to give a sack (уволить с работы) soccer - football grade - form, class guy - chap, fellow (high school) students - schoolchildren, pupils gas station - filling/petrol station get sick - fall ill living room - sitting room mail - post mall - shopping arcade (торговый центр) motor - engine