Найти глаголы в прошедшем простом времени и записать их в Настоящем Простом времени. lily is a big sistermary is a big sistermary knows what big sisters usually dolily likes to be a little sisterСделать три предложения с ними

Найти глаголы в прошедшем простом времени  и записать их в Настоящем Простом времени. lily is a big sister mary is a big sister mary knows what big sisters usually do lily likes to be a little sister Сделать три предложения с ними
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
может наоборот? is-was knows-knew likes-liked lily was in the cinema Mary knew this word Lily liked yellow apple