№5
а) y'=2x+arcsinx+[latex] \frac{x}{ \sqrt{1- x^{2} } } [/latex]+[latex] \frac{-2x}{2 \sqrt{1- x^{2} } } [/latex]=2x+arcsinx+[latex] \frac{x}{ \sqrt{1- x^{2} } } - \frac{x}{ \sqrt{1- x^{2} } } [/latex]=2x+arcsinx
б) y'=[latex] \frac{2}{ \sqrt{1- x^{2} } } 2^{arcsin2x}ln2= \frac{2^{arcsin2x+1}}{ \sqrt{1- x^{2} } } ln2[/latex]
в) cos(xy)-2x=0
Сначала выразим у:
cos(xy)=2x
xy=arccos(2x)
y=[latex] \frac{arccos(2x)}{x} [/latex]
y'=[latex] \frac{-2* \frac{1}{ \sqrt{1- x^{2} } }*x-arccos2x }{ x^{2} } =- \frac{2x}{ x^{2} \sqrt{1- x^{2} }}- \frac{arccos2x}{ x^{2} } =- \frac{2}{ x \sqrt{1- x^{2} }}- \frac{arccos2x}{ x^{2} } [/latex]