Not long ago on the beach at Holme-next-the-Sea in Norfolk, English archaeologists discovered a circle of 55 oak timbers with an oak upside down in the centre. They have found out that "Seahenge" is 4,050 years old. Some scient...

Not long ago on the beach at Holme-next-the-Sea in Norfolk, English archaeologists discovered a circle of 55 oak timbers with an oak upside down in the centre. They have found out that "Seahenge" is 4,050 years old. Some scientists believe that it was used to communicate with the underworld or that it was used as a ceremonial site. Why did ancient people build Seahenge? Why was it important to them? What instruments did they use at the vers start of the Bronze Age? It is a mystery. КАК ЧИТАЕТСЯ НА РУССКОМ???
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Нот лон эгоу он зе бич эт холм-некст-зе-си ин норфолк,Инглиш акеолоджистс дискаверд э сёкл оф фифти файв оэк тимберс виз эн оэк апсайд даун ин зе сентр.Зей хэв фаунд аут зэт Сихэндж ис фо фаузентс фифти еарс олд.Сам саентистс белив зет ит вос юзд то комьюникэйт виз зе андерволд о зет ит вос юзд эс э серимониал сайт Вай дид эншант пипл билд сехендж?вай вос ит имотэнт ту зем?Вот инструметс дид Зей юз эт зе вери старт оф бронз эйдж?Ит ис э мистери.