Нужен перевод стихотворения с рифмой, размером. Whose woods these are I think I know. His house is in the village though; He will not see me stopping here To watch his woods fill up with snow. My little horse must think it q...

Нужен перевод стихотворения с рифмой, размером. Whose woods these are I think I know. His house is in the village though; He will not see me stopping here To watch his woods fill up with snow. My little horse must think it queer To stop without a farmhouse near Between the woods and, frozen lake The darkest evening of the year. He gives his harness bells a shake To ask if there is some mistake. The only other sound's the sweep Of easy wind and downy flake. The woods are lovely, dark and deep. But I have promises to keep, And miles to go before I sleep, And miles to go before I sleep.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Чей же это лес? думаю, что я знаю. Его дом находится в селе, хотя Он не увидит меня останавливающимся здесь Для осмотра его лесов, полных от снега Моя маленькая лошадь должна подумать, что это странно -- Останавливаться без фермы из недалека Между мерзлым лесом и озером В самый темный вечер года. Он дает его бубенцам встряску Для того, чтобы спросить, есть ли какая-то ошибка. Слышно только хорохи Легкого ветра и пушистых хлопьев. Леса прекрасные, глубокие и темные. Но у меня есть обещания, их нужно держать, И мили, прежде чем я усну, И мили, прежде чем я усну.