Нужно к каждому предложению составить по 5 вопросов : 1) общий 2) специальный а) к о

Нужно к каждому предложению составить по 5 вопросов : 1) общий 2) специальный а) к отдельным членам предложения ,б) к подлежащему 3)альтернативный 4)разделительный A. The teacher will explain the new grammar rule at the next lesson B. We will become good teachers in some years. C. My friend sometimes finished work at 5 o'clok D. Today I have three lectures on history. E. Our English lesson offer lasts two hours.