Нужно разобрать глаголы на правильное и неправильное помогите очень надо....вот слова:to be,to run, to jump, to speak, to open,to leave, to like, to work, to live, to arrive,to go, to play,to have, to get up, to do, to see, to ...

Нужно разобрать глаголы на правильное и неправильное помогите очень надо....вот слова:to be,to run, to jump, to speak, to open,to leave, to like, to work, to live, to arrive,to go, to play,to have, to get up, to do, to see, to take, to stay, to swim, to know, to invite.... помогите пожалуйста очень надо на завтра((
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Regular verbs (правильные глаголы):to jump, to open, to like, to work, to live, to arrive, to play, to stay, to invite. Irregular verbs (неправильные глаголы): to be, to run, to speak, to leave, to go, to have, to get up, to do, to see, to take, to swim, to know.
Гость
неправельные:   to be to run to speak to leave to go to have to get up to do to see to take to swim to know остальные правельные