Нужно срочно придумать 5 предложений с конструкцией!!вообще не понимаю о чем это
Ответ(ы) на вопрос:
There are five apples on this tree
There is a sweet juice there
There are three cats in this shop
There are two bananas on this tree
There is a funny monkey in this zoo
1) There is a computer on my table. На моем столе стоит компьютер. 2) There are a lot of cars and buses in the street. - На улице много машин и автобусов. 3) There is somebody in my room. - В комнате кто-то есть. 4) There are no chairs in the bedroom. - В спальне нет стульев. 5) There is a black cat in the kitchen. - В кухне черный кот.