Нужно в тексте заменить глаголы на причастия там где причастия 1

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. The line passing through... 2. Expressing these... 3. Having a denominator 4. Amalgamating several... 5. Trying to do... 6. The math language codifying... 7. The formula describing acceleration.. 8. Calculus being the main... 9. Using math... 10. Applying math scientists codify..