Объяснить и прокомментировать выражение : no one can define happiness. you have to be unhappy to understand it

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Примерный перевод "никто не может дать определение слову " счастье " пока вы не почувмтвуете себя несчастным . Аналог русской пословицы "что имеешь не хранишь, потерявши плачешь."<br />It means that to appreciate happiness you should feel to be unhappy .<br />Only in comparison you can say whether you are happy or not .<br />Happiness is the condition of your mind . If there lives harmony inside your mind so you will always feel happy .<br /><br />