Объясните, пожалуйста , вкратце Present Perfect Continuous) Заранее спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Время Present Perfect Continuous указывает на действие, которое началось в прошлом, продолжалось в течение некоторого времени и либо закончилось непосредственно перед разговором или все еще продолжается в момент разговора. Образование Present Perfect ContinuousУтвердительные предложения:I have been playing We have been playing  You have been playing You have been playing  He / she / it has been playing They have been playing Вопросительные предложения:Have I been playing?Have we been playing? Have you been playing?Have you been playing? Has he / she / it been playing?Have they been playing? Отрицательные предложения:I have not been playing We have not been playing  You have not been playing You have not been playing  He / she / it has not been playing They have not been playing