Образуйте степени сравнения от прилагательных : Sad,old,bad,happy,far,remarkable, polite,easy,famous,horrib

Образуйте степени сравнения от прилагательных : Sad,old,bad,happy,far,remarkable, polite,easy,famous,horrible.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Sadder, older, worse, happier, farther, more remarkable, politer / more polite, easier, more famous, more horrible. Saddest, oldest, worst, happiest, farthest, most remarkable, politest / most polite, easiest, most famous, most horrible.