Образуйте существительные из следующих глаголов и прилагательных to speak to buy to destor

Образуйте существительные из следующих глаголов и прилагательных to speak to buy to destoroy to create to dump to picnic to operate to illustrate to radiate to cooperate calm ill soft ready dark
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To speak - speaker to buy - buyer to destroy - destroyer/destruction to create - creator to dump - dump to picnic - picnic to operate - operator to illustrate - illustrator to radiate - radiator to cooperate - cooperator calm - calmness ill - illness soft - softness ready - readiness dark - darkness