Образуйте инфинитив от следующих глаголов:1)Travelled, got, paid, tells, chose, sat, will look, began.2) Shall move, came, asks, ran, became, did, does, spoke.

Образуйте инфинитив от следующих глаголов: 1)Travelled, got, paid, tells, chose, sat, will look, began. 2) Shall move, came, asks, ran, became, did, does, spoke.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. to travel, to get, to pay, to tell, to choose, to sit, to look, to begin 2. shall ( и есть начальная форма), to move, to come, to ask, to run, to become, to do, to do, to speak
Гость
1) Travel, get, pay, tell, choose, sit, look, begin. 2) Move, come, ask, run, become, do, do, speak. к глаголам прибавляй частицу to.