Очень нужно!! Помогите, пожалуйста, переделать в косвенную речь!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He/She asked if I heard/have heard <...> and what he commented/have commented on. 2. He/She asked what events were commented/had been commented <...> the day before. 3. He/She asked me if I often listened to <...> and who regulaly commented... 4. He/She asked if writers and poets often commented on <...> and if I always agreed with... 5. He/She asked what did <...> commented on. Для уточнения: / - допустимые варианты <...> - сокращенные места, которые нужно просто переписать из оригинальных предложений