Определите видовременную форму глагола в предложении. Предложения переведите. 1. The company has been manufacturing goods from raw material it buys itself for 2 years already.

Определите видовременную форму глагола в предложении. Предложения переведите. 1. The company has been manufacturing goods from raw material it buys itself for 2 years already. 2. He opened a sole proprietorship several years ago. 3. A good friend of mine has signed recently the agreement on joining a partnership uniting attorneys. 4. A stockholder is a person who possesses shares or stocks belonging to some corporation. 5. Many countries make a clear distinction between public and private companies.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Active Voice, Present Perfect Continiuous Компания занимается производством товаров из сырья, которое она сама закупает, уже 2 года. 2. Active Voice, Past Indefinite Он открыл частное предприятие несколько лет назад. 3. Active Voice, Present Perfect Мой хороший друг только что подписал соглашение о партнерстве с обьединением адвокатов. 4. Active Voice, Present Indefinite Держатель акции - это особа, которая владеет частью акций, пренадлежащих некоей корпорации. 5. Active Voice, Present Indefinite Многие страны четко разграничивают публичные и частные компании.