Отгадайте загадку. Придумайте и запишите 5 подобных загадок. I can be red or yellow or green. I am round. I grow on a tree.I am an ………..

  Отгадайте загадку. Придумайте и запишите 5 подобных загадок. I can be red or yellow or green. I am round. I grow on a tree. I am an ………..
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Я думаю, Apple - яблоко)
Гость
apple tree. *** I am big I am tall I have windows I have walls people live inside me(the house) *** I am small I am not tall I am afraid of cats I have big ears I am ...(mouse)