Отметьте предложения, в которых глагол в скобках может стоять в форме настоящего времени. 1. Aristotle discovered thay yhe Earth (be) roung. 2. I thought you (invite) her to the cinema. 3. I met the girl who (live) near here. 4...

Отметьте предложения, в которых глагол в скобках может стоять в форме настоящего времени. 1. Aristotle discovered thay yhe Earth (be) roung. 2. I thought you (invite) her to the cinema. 3. I met the girl who (live) near here. 4. He told me he (be preparing) for his exams. 5. You made me understand how important education (be)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Первое,третье,четвертое