Ответьте на вопросы: 1. What were the traditional Russian houses built of? 2. Russian people are famous for their crafts. How did Russian crafts get their names? 3. What Russian traditions and customs do you know? 4. What Russi...

Ответьте на вопросы: 1. What were the traditional Russian houses built of? 2. Russian people are famous for their crafts. How did Russian crafts get their names? 3. What Russian traditions and customs do you know? 4. What Russian folk characters can you name? 5. What places of interest in Russia have you visited?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Traditional Russian houses were built of logs. Традиционные русские дома были построены из бревен. 2. I think that traditional Russian male craft is metal forging and female craft is embroidery. Я думаю что традиционное русское мужское ребесло это ковка из металла, а женское это вышивка 3. There are lots of traditions in Russia. The most famous are making pancakes on Shrovetiole or diving in cold water on Epiphany. В России много традиций. Самые популярные из них это печь блины на Масленицу и нырять в холодную воду на крещение. 4. Cheburashka, a loaf and three bears are very popular characters in Russia. Чебурашка, колобок и три медведя это очень популярные персонажи в России. 5. Russia is a beautiful country. Moscow is a capital of Russian Federation. I was there and visited Red Square. Россия это прекрасная страна. Москва это столица России. Я был(а) там и посетила Красную площадь.