Ответьте на вопросы 1. Who is busy? I .......... 2. - who is busy? — The policemen ......... 3. — Who is in the car? — The policeman ............. 4. — Who has got a car? — The policeman ......... 5. — Who has go...

Ответьте на вопросы 1. Who is busy? I .......... 2. - who is busy? — The policemen ......... 3. — Who is in the car? — The policeman ............. 4. — Who has got a car? — The policeman ......... 5. — Who has got a question? — The policemen ............. 6. — Who can clean the house? — The boys ............... 7. — Who must help the boy? — The policeman .............. 8. - who can play chess? - The boy ............ 9. - who can play chess? - The boys ............ 10. — Who can give me a pen? — Sam ............... 11. — Who has got a pen? — Sam ................ 12. — Who has got english book? — I ..................
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
я если честно не знаю как ответить но вот перевод 1. Кто занят? Я .......... 2. - кто занят? — Полицаи .........  3. — Кто в машине? — Полицейский .............  4. — Кто получил машину? — Полицейский .........  5. — У кого есть вопрос? — Полицаи .............  6. — Кто может очистить дом? — Мальчики ...............  7. — Кто должен помочь мальчику? — Полицейский .............. 8. - кто умеет играть в шахматы? - Мальчик ............  9. - кто умеет играть в шахматы? - Мальчики ............  10. — Кто может дать мне ручку? — Сэм ...............  11. — У кого есть ручка? — Сэм ................  12. — У кого есть английская книга? — Я ..................
Гость
1) I am busy 2) The policemen are busy. 3) The policeman is in the car. 4) The policemen have got a car. 5) The policemen have got a question. 6) The boys can clean the house 7) The policeman must help the boy. 8) The boy can play chess 9) The boys can play chess 10) Sam can give you a pen 11) Sam has got a pen 12) I have got English book