Ответьте на вопросы и переведите. 1. Are you a football fun? 2. What mobile phone have you got? 3. Is it winter now? 4. Is he/she a pupil or a student? 5. He is the second year, isn't he? 6. Has he got a family? 7. Have you got...

Ответьте на вопросы и переведите.  1. Are you a football fun? 2. What mobile phone have you got? 3. Is it winter now? 4. Is he/she a pupil or a student? 5. He is the second year, isn't he? 6. Has he got a family? 7. Have you got a note-book? 8. Have you got any English books? 9. How many English books have you got? 10. Do you have English classes very often? How often?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Are you a football fun? Ты фанат футбола? 2. What mobile phone have you got? какой у тебя мобильный телефон? 3. Is it winter now? сейчас зима? 4. Is he/she a pupil or a student? он\она ученик\ца или студент\ка? 5. He is the second year, isn't he? ему 2 года, не так ли? 6. Has he got a family? у него есть семья? 7. Have you got a note-book? у тебя есть тетрадь/ блокнот? 8. Have you got any English books? у тебя есть какие-нибудь английские книги? 9. How many English books have you got? как много у тебя английских книг? 10. Do you have English classes very often? How often? ты часто получаешь уроки английского? насколько часто?