Падкрэсліце правільны варыянт напісання выдзеленых слоў і патлумачце яго. 1) Як называецца цыркавы артыст клоўн ці клоун? 2) Як называецца сукупнасць усіх відаў жывёл якой-небудзь мясцовасці фаўна ці фауна? 3) Якое слова ўжывае...

Падкрэсліце правільны варыянт напісання выдзеленых слоў і патлумачце яго. 1) Як называецца цыркавы артыст клоўн ці клоун? 2) Як называецца сукупнасць усіх відаў жывёл якой-небудзь мясцовасці фаўна ці фауна? 3) Якое слова ўжываецца пры ветлівым звароце да замужняй жанчыны ў Германіі фрау ці фраў? 4) Як называецца невысокае бязлістае дрэва, якое расце ў пустынях саксаўл цш саксаул?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Згодна з  Правiламі беларускай арфаграфii i пунктуацыi пішацца:  1) клоўн (у сярэдзiне слова пасля галосных перад зычнымi пішацца ў) 2) фаўна (у сярэдзiне слова пасля галосных перад зычнымi пішацца ў) 3) фрау (у канцы запазычаных слоу у не скарачаецца) 4) саксаул (у пад націскам не пераходзіць у ў)