Patient: I haven’t been feeling well, doctor. Doctor: What’s wrong with you? Patient: I’ve had pain here - just bellow my heart. Doctor: D

Patient: I haven’t been feeling well, doctor. Doctor: What’s wrong with you? Patient: I’ve had pain here - just bellow my heart. Doctor: Do you have these pains all the time? Patient: No, not all the time. They usually come аfter meals. Doctor: After meals? Do you eat much? Patient: Well, I’m very fond of food. Doctor: That’s the reason why you have these pains near the heart. You’d better cat not so much. What’s your weight? Patient: About 85 kilograms, I think. Doctor: Try to get your weight down. Not so much bread, no sugar, no butter, no cake. Patient: Well, I'll try, but it is not so easy. На приеме у врача. Пациент: Я чувствую себя не очень хорошо, доктор. Врач: Что с Вами не так? Пациент: У меня боль здесь – прямо под сердцем. Врач: У Вас эти боли постоянно? Пациент: Нет, не всегда. Они обычно наступают после еды. Врач: После еды? Вы много едите? Пациент: Я люблю поесть. Врач: Это причина ваших болей рядом с сердцем. Какой Ваш вес? Пациент: Около 85 килограмм, я думаю. Врач: Попробуйте снизить свой вес. Не так много хлеба, никакого сахара, сливочного масла, тортов. Пациент: Хорошо, я попробую, но это нелегко. Подумайте о том, какой диеты должен придерживаться пациент, напишите свой ответ на английском, используя модальные глаголы.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
He (She) should follow the doctor's advice. He (She) mustn't eat so much bread. He (She) mustn't eat  sugar, butter and cake at all.