Перепишите каждое из следующих предложений дважды: в прошедшем и в будущем времени. Заменяйте модальные глаголы must и can эквивалентами, где необходимо 1. He can't join the party because he is busy. 2. I can settle my own prob...

Перепишите каждое из следующих предложений дважды: в прошедшем и в будущем времени. Заменяйте модальные глаголы must и can эквивалентами, где необходимо 1. He can't join the party because he is busy. 2. I can settle my own problems.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
He couldn't join the party because he was busy. He won't be able to join the party because he will be busy. I could settle my own problems. I will be able to settle my own problems.