Перепишите предложения, подчеркните в них глагол-сказуемое, определите его видо-временную форму. Предложения переведите. 1. My working day usually lasts seven hours. 2. Your resume will be considered in two weeks. 3. Sheila w...

Перепишите предложения, подчеркните в них глагол-сказуемое, определите его видо-временную форму. Предложения переведите. 1. My working day usually lasts seven hours. 2. Your resume will be considered in two weeks. 3. Sheila was being interviewed from ten to twelve o’clock. 4. I haven’t seen them yet today. 5. The results will have been
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. lasts - Present Simple, ActiveVoice. Мой рабочий день обычно длится семь часов. 2. will be considered - Future Simple, Passive Voice. Ваше резюме будет рассмотрено в течение двух недель. 3.  was being interviewed - Past Continuous, Passive Voice. У Шейлы брали интервью с десяти до двенадцати часов. 4. haven’t seen - Present Perfect, ActiveVoice. Я их еще не видел сегодня. Последнее предложение не дописано.