Перепишите предложения. Выберите английские предложения для слов, стоящих в скобках! 1. A lawyer (должен) observe the principle of legality. a) should b) may c) can 2. I (могу) tell you about my Institute. a) ma...

Перепишите предложения. Выберите английские предложения для слов, стоящих в скобках! 1. A lawyer (должен) observe the principle of legality. a) should b) may c) can 2. I (могу) tell you about my Institute. a) may b) can c) must 3. An operative (должен) make a record. a) has to b) was able to c) can 4. An investigator (может) work at the Prosecutor’s Office or at the militia agency. a) can b) should c) must 5. This cadet (может) read English fluently. a) should b) can c) may
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
5 предложение и 3 предложение
Гость
1. A lawyer (должен) observe the principle of legality. a) should 2. I (могу) tell you about my Institute. b) can 3. An operative (должен) make a record. a) has to  4. An investigator (может) work at the Prosecutor’s Office or at the militia agency. a) can 5. This cadet (может) read English fluently. b) can