Переспроси (задай общий вопрос к предложениям) .В каких предложениях нужны вспомогательные глаголы? Подчеркни эти глаголы. 1)Her house is big. 2) Their father is a doctor. 3)Mr Brown is in London. 4)The Smiths are in Af...

Переспроси (задай общий вопрос к предложениям) .В каких предложениях нужны вспомогательные глаголы? Подчеркни эти глаголы. 1)Her house is big. 2) Their father is a doctor. 3)Mr Brown is in London. 4)The Smiths are in Africa. 5)It is cold day. 6)It is cloudy today.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Is her house big? 2) Is their father a doctor? 3) Is Mr Brown in London? 4) Are the Smiths in Africa? 5) Is it cold day? 6) Is it cloudy today?