Переведите 1. a dancer who takes part in ballet; 2. something actors and actresses put on their faces to change their appearances; 3. the

Переведите 1. a dancer who takes part in ballet; 2. something actors and actresses put on their faces to change their appearances; 3. thepart of theatre/cinema where the audience sits; 4. a funny or light play in the theatre; 5. a large area inside the theatre/cinema where people meet or wair; walk in the interval; 6 a sad or serious play in the theatre; 7. a person who shows people where their seats are; 8. someone who leads a group of music players prsingers; 9. a person whose job is ti desigh things by making drawings of them; 10. a very famous and popular actor/actress; 11. something that helps you to see the actor and the stage better; 12. a group of actors appearing in a particular peformance; 13. a room where a peformer can get dressed; 14. the sides of the stage which the audience cannot see because of curtains and scenery; 15. everything that is on the stage to give an impression of the place where the play ( ballet, opera) is happening.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. танцор, который принимает участие в балете; 2. что-то актеров и актрис, надевая их лица, чтобы изменить свои выступления; 3. часть театр / кино, где публика сидит; 4. смешной или свет пьеса в театре; 5. большая площадь внутри театр / кино, где люди встречаются или Wair; ходить в интервале; 6 грустный или серьезное играть в театре; 7. человек, который показывает людям, где их сиденья;8. кто руководит группой музыкальных проигрывателей певцов; 9. человек, чья работа заключается ти Desigh вещи, делая рисунки них; 10. очень известный и популярный актер / актриса; 11. то, что помогает вам увидеть актера и лучшую сцену; 12. группа актеров, появляющихся в той или иной деятельности; 13. комнату, где peformer может одеться; 14. боковые стороны сцены, которые зрители не могут увидеть из-за занавески и декораций;15. все, что находится на сцене, чтобы дать представление о том месте, где пьеса (балет, опера) происходит.