Переведите мне текст правильно -Пойдем на рок-концерт. -Прости, но я не могу, мне нужно сделать домашнюю работу. -Он вечером, а уроки ты сможешь сделать днём. -Хорошо, уговорил.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
- Let's go to a rock concert. - Sorry, but I can't, I have a homework to do. - A rock concert in the evening, and the homework you can do in the afternoon. - Well, persuaded.
Гость
- Let's go to the rock concert. - I'm sorry , but I can't, I have to do my homework. - The rock concert iis in the evening, and you can do lessons by day. - Well, you persuade me.