Переведите на английский язык: Его жена родилась 01.01.1978 Учиться, газета, дядя, мечта, уезжать (откуда-то), жизнь, тратить, жениться, прадедушка, становиться, половина, час, секунда, часы наручные. Дайте краткие ответы на во...
Переведите на английский язык:
Его жена родилась 01.01.1978
Учиться, газета, дядя, мечта, уезжать (откуда-то), жизнь, тратить, жениться, прадедушка, становиться, половина, час, секунда, часы наручные.
Дайте краткие ответы на вопросы:
Who is at school? – Jim…….
Could they play tennis? – No,……
Напишите, который час:
4. Переведите на английский язык:
a) Давайте нырять.
b) Давайте кататься на коньках.
5. Выберите правильную форму.
1) Barbara Grey … going to visit Russia.
a) am b) is c) are
2) The English partners … going to be responsible for the costs of accommodation.
a) am b) is c) are
3) … am going to play football on weekend.
a) I b) You c) She
6. Составьте общие вопросительные и отрицательные предложения к данным.
1. Yesterday we got an invitation letter.
2. The British students like to speak Russian.
3. A rabbit can run well.
4. Marsha is a good pupil.
7. Раскройте скобки, употребляя нужную форму глагола:
1. My sister often (read) books in the evening.
2. They (not to do) exercises every morning.
3. I (spend) my summer holidays in the country.
4. I (to go) to my friend’s place yesterday.
5. They (to go) to the Zoo next week.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
His wife was born on 01.01.1978
To study, newspaper, uncle, dream, leave (somewhere), life, spend, marry, great-grandfather, become, half, hour, second, wrist watch.