Переведите на русский язык в стихотворной форме, пожалуйста 2)The snow, in bitter cold, Fell all the night; And we awoke to see The garden white. And still the silvery flakes Go whirling by, White feathers fluttering From a gre...

Переведите на русский язык в стихотворной форме, пожалуйста 2)The snow, in bitter cold, Fell all the night; And we awoke to see The garden white. And still the silvery flakes Go whirling by, White feathers fluttering From a grey sky. Beyond the gate, soft feet In silence go, Beyond the frosted pane White shines the snow.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
      С Н Е Г    (F.Ann Elliott)В ту лютую стужу снегНочь разбелил.И яркий сада  отсвет Нас разбудил. А с серого неба - еще Серебряный пух. Тот танец тихий его Захватывает  дух. И  чьи-то следы вдали    Присыпаны снегом… Весь хладный покров земли Сияет под небом.