Переведите плииииз!! Срочно нужно !! Люди знали, что он великий учёный 2) говорят, что эта девушка знает японский 3) если бы я не послушал мамин совет, я бы не бросил универ

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
People knew he was a great scientist  2) say that this girl knows Japanese  3) if I didn't listen to mom's advice, I would not quit school
Гость
People knew that he was a great scholar2) say that this girl knows Japanese3) if I did not listen to my mother's advice, I would not quit university