Переведите пожалуйста. afraid: to be afraid of something/ somebody to be afraid of dogs, geese, horses; to be afraid of dark. I am afraid you can miss your bus. Don’t be afraid of horses. To be afraid to do something: If you do...

Переведите пожалуйста. afraid: to be afraid of something/ somebody to be afraid of dogs, geese, horses; to be afraid of dark. I am afraid you can miss your bus. Don’t be afraid of horses. To be afraid to do something: If you don’t know the answer, don’t be afraid to say so. To be afraid of doing something: He is afraid of riding a horse.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
боится: бояться чего-то / кого-то бояться собаки, гуси, лошади; бояться темноты. Я боюсь, что вы можете пропустить свой автобус. Не бойтесь лошадей. Для того, чтобы бояться сделать что-то: Если вы не знаете ответа, не бойтесь сказать об этом. Для того, чтобы бояться делать что-то: Он боится верхом на лошади.