Переведите предложения на английском в косвенную речь 1.He said:"Dont waste the time please" 2.She asks:"Will you answer this guestion?" 3.He asked:"Why has agreed to invite me?" 4.She said:"Wait for me" 5.He says:"She always h...

Переведите предложения на английском в косвенную речь 1.He said:"Dont waste the time please" 2.She asks:"Will you answer this guestion?" 3.He asked:"Why has agreed to invite me?" 4.She said:"Wait for me" 5.He says:"She always help me"
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Он сказал:"не тратьте время, пожалуйста" 2.Она спрашивает:"будете ли вы ответить на этот вопрос?" 3.Он спросил:"Почему согласился пригласить меня?" 4.Она сказала:"жди меня" 5.Он говорит:"она всегда помогает мне" - ЕСЛИ ПОМОГ НАЖМИТЕ "СПАСИБО"