Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на оборот "there+be":1) There is a fine building in the cebtre of the towm.2)How many laboratories are there at our institute?3)There was no work to do at home.4)There ar...

Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на оборот "there+be": 1) There is a fine building in the cebtre of the towm. 2)How many laboratories are there at our institute? 3)There was no work to do at home. 4)There are some students in the classroom. 5)There were a few English and Russian newspapers on the desk.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В центре города красивое здание Сколько лабораторий у нас в институте Не было работы на дом Было несколько студентов в классе Было несколько газет на доске