Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на причастия ( Participle I  и Participle II ).1. Having collected all the material he was able to write a good report.2. Having plenty of time we decided to walk to she ...

Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на причастия ( Participle I  и Participle II ). 1. Having collected all the material he was able to write a good report. 2. Having plenty of time we decided to walk to she station. 3. The man sitting at the window came from Moscow. 4. My sister, having lost the key,  couldnt enter the house. 5. The large building being built in this street is a new college.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Собрав весь материал, он смог написать хороший отчет. 2. Имея достаточно времени, мы решили идти к Она станции. 3. Человек, сидящий у окна, приехал из Москвы. 4. Моя сестра, потеряв ключ, не мог войти в дом. 5. Большое здание, строящееся на этой улице, является новым колледжом.