Переведите предложения, выделяя придаточные сказуемые: 1. What is wrong in such stories is that they are idealistic. 2. A serious difficulty will be in that such compounds have not yet been considered. 3. What matters here is t...

Переведите предложения, выделяя придаточные сказуемые: 1. What is wrong in such stories is that they are idealistic. 2. A serious difficulty will be in that such compounds have not yet been considered. 3. What matters here is that in principle the problem can be solved by straightedge and compass alone. 4. The question remains whether this ap­proach is applicable in all cases. 5. The result is that after many modifications a program becomes nearly unintelligible. 6. He was what has come to be known as a sociological critic. 7. The prime lesson of sense experience is that things change. 8. The problem is whether the results of the test should be recorded, whether successful or not. 9. The advan­tage of suspension bridges is that they permit wider spans than any other type. 10. Another set of questions of impor­tance is whether automation is likely to increase capital requirements materially.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Что плохого в таких историй в том, что они являются идеалистическими. 2.Серьезное затруднение будет в том, что такие соединения еще не были рассмотрены. 3.Важно здесь то, что в принципе эта проблема может быть решена с помощью циркулем и линейкой в одиночку. 4.Остается открытым вопрос, является ли этот подход применим во всех случаях. 5. В результате, после многих модификаций программа становится почти неразборчиво.6. Он был то, что стало известно как социологическая критика.7. Премьер-урок чувственного опыта является то, что все меняется.8. Проблема заключается в том, должна ли быть записана результаты теста, успешной или нет.9. Преимущество подвесных мостов является то, что они обеспечивают более широкие пролеты, чем любой другой тип.10. Другой набор вопросов, имеющих важное значение, является ли, вероятно, увеличит требования к капиталу существенно автоматизации.