Переведите пж на английский 1, Комната вашего друга большая?-Нет,она маленькая ,но очень светлая2,Вы не ответили на вапрос Бориса вчера 3, Жена вашего друга хорошо говорит по немецки? - Да,очень хорошо 4 Чьи ето тетради ?- Это ...
Переведите пж на английский
1, Комната вашего друга большая?-Нет,она маленькая ,но очень светлая2,Вы не ответили на вапрос Бориса вчера 3, Жена вашего друга хорошо говорит по немецки? - Да,очень хорошо 4 Чьи ето тетради ?- Это тетради наших студентов 5. Вы знаете друзей товорища Смирнова?- Да 6.Жена товарища Иванова -Инженер ,а его сестра - врач.7. Как зовут вашего сына?
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Is your friend's room large? - No, it is small, but very light.
2. You didn't answer Boris' question yesterday.
3. Does your friend's wife speak German well? - Yes, very well.
4. Whose copy-books are these? - These are our students' copy-books.
5. Do you know the friends of comrad Smirnov? - Yes, I do.
6. Comrad's Ivanov's wife is an engineer, and his sister is a doctor.
7. What's your son's name?
Гость
1. Is your friend`s room big? - No, it isn`t. It`s small but very light.
2. You haven`t answered Boris`s question yesterday.
3. Does your friend`s wife speak German well? - Yes, she does it very well.
4. Whose are these workbooks? - These are workbooks of our students.
5. Do you know partner Smirnov`s friends? - Yes, I do.
6. The partner Smirnov`s wife is an engineer but his sister is a doctor.
7. What`s your son`s name?