Переведите речь в косвенную)))Пожалуйста очень срочно!!Упражнение номер 5).Фото вверху!Даю 20 БАЛЛОВ.Заранее спасибо!!

Переведите речь в косвенную)))Пожалуйста очень срочно!!Упражнение номер 5). Фото вверху!Даю 20 БАЛЛОВ. Заранее спасибо!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
the Scarecrow said, that he/she was going to the Great Wizard. Dorothy said, that she knew I had no brains, she/he liked me as I were. Oz said, that he remembered that very well. Tin Woodman said, that he would never forget my help. The Lion said, that he came to get his courage.