Переведите с русского на английский пожалуйста. Номер 10 а) и б)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
а) We always celebrate my mother's birthday. He is in September. I am decorating the apartment. The grandmother bakes a cake and prepares a special dish. My twin brothers are preparing bright holiday decorations. We dress smartly, buy a mother of a rose and sing her favorite song.