Переведите следующие предложения из прямой речи в косвенную. 1. My sister says, “I don’t want to do this work.” 2. The young man explains, “I’m not enjoying my life in this small town.” 3. Mother says, “I’m already late.” 4. T...

Переведите следующие предложения из прямой речи в косвенную. 1. My sister says, “I don’t want to do this work.” 2. The young man explains, “I’m not enjoying my life in this small town.” 3. Mother says, “I’m already late.” 4. The tourists asked "Will we visit the bolshoy theater?" 5. The manager asked the secretary "Have you already phoned our clients"? 6. The teacher says, “Read this book.”
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Моя сестра говорит "я не хочу делать эту работу". Молодой мужчина обьясняет "Мне не нравиься моя жизнь в этом маленьком городе" Мама говорит "я уже опоздала" Турист спрашивает "А мы посетим Большой Театр"? Менеджер спросил секоетаря "Ты уже обзвонил наших клиентов"? Учитель говорит "Прочитайте эту книгу"