Переведите текст THE RUSSIAN STURGEON LIVES IN RASSIAN AZERBAIJAN GEORGIIA IRAN AND A FEW OTHER COUNTRIES IT IS A BIG FISH IT CAN GROW AS LONG AS TWO METRES AND IT WEIGHES MORE THAN A HUNDRED KILOS THE RASSIAN STURGION LIVES I...

Переведите текст THE RUSSIAN STURGEON LIVES IN RASSIAN AZERBAIJAN GEORGIIA IRAN AND A FEW OTHER COUNTRIES IT IS A BIG FISH IT CAN GROW AS LONG AS TWO METRES AND IT WEIGHES MORE THAN A HUNDRED KILOS THE RASSIAN STURGION LIVES IN SALT WATER IT IS AN ENDANGERED SPECIES BECAUSE PEOPLE CATCH IT FOR ITS MEAT AND EGGS THEY SELL IT TO SHOPS ALL AROUND THE WORLD
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Русский Осетр обитает в России, Грузии, Азербайджане, Иране и ещё в ряде других стран. Эта рыба может вырасти до двух метров и весить более ста килограммов. Русский осетр живет в соленой воде. Это вымирающий вид, потому что люди ловят его для приготовления икры и мяса. Они продают его по всему миру.