Переведите,пожалуйста,на английский Government economists also perform a variety of useful tasks. Often the government economist wears a second hat as a policy analyst. Economists forecast tax revenues and Interest rates, analy...

Переведите,пожалуйста,на английский Government economists also perform a variety of useful tasks. Often the government economist wears a second hat as a policy analyst. Economists forecast tax revenues and Interest rates, analyze who gains and who loses from particular changes, monitor prices, compute total output and perform other useful tasks in the public sector
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Правительственные экономисты также выполняют целый ряд полезных задач . Часто Правительственный экономист носит второе название как политический аналитик . Прогноз экономистов налоговые доходы и процентные ставки , проанализировать, кто выигрывает и что проигрывает от частного изменения, цены на монитор, вычислить общий объем производства и выполнять другие полезные задачи в государственный сектор